Close

25 lutego 2019

Wizyta w ramach projektu Erasmus+

W dniach od 17 do 23 lutego 2019 r. gościliśmy w Polsce 14 nauczycieli i 31 uczniów z Belgii, Finlandii, Portugalii i Chorwacji, którzy przyjechali do III Liceum Ogólnokształcącego w ramach projektu Erasmus+. W poniedziałek przywitaliśmy naszych gości apelem, w czasie którego zaprezentowaliśmy typowe polskie zwyczaje, jedzenie oraz miejsca, które warto zobaczyć. Przedstawiliśmy naszą szkołę, profile klas oraz talenty naszych uczniów. Klasa policyjna przeprowadziła pokaz musztry, a także opowiedzieliśmy kim była Irena Sendler, wybrana przez nas polska bohaterka. Po apelu uczniowie III LO oprowadzili przybyłych po szkole pokazując sale lekcyjne, bibliotekę, boiska i halę sportową. Następnym punktem programu była lekcja języka polskiego poprowadzona przez Joannę Wdowiak, uczennicę 3d oraz nauka poloneza prowadzona przez panią Romę Rzetecką oraz pana Waldemara Jędrusiaka . Po spacerze po uliczkach wokół Ratusza każda szkoła zaprezentowała wybranego przez siebie bohatera. Obejrzeliśmy wszystkie prezentacje, a następnie sprawdziliśmy swoją wiedzę o poszczególnych postaciach w grze kahoot.

We wtorek zabraliśmy naszych gości do leszczyńskiego Ratusza, gdzie spotkaliśmy się z sekretarzem prezydenta miasta Leszna – panem Maciejem Dziamskim. Pan sekretarz opowiedział z czego słynie nasze miasto, a następnie oprowadził wszystkich po Ratuszu. Po spotkaniu, nauczyciele wraz z młodzieżą udali się na poczęstunek do auli III LO aby nabrać sił do kolejnego zadania – uczestnictwa w grze miejskiej, która powstała we współpracy z Muzeum Okręgowym w Lesznie. Uczniowie oraz nauczyciele zostali podzieleni na 5 międzynarodowych zespołów. Każdy zespół miał za zadanie dojść do wyznaczonych miejsc kierując się mapą Leszna, gdzie musieli znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące dziejów Leszna oraz wykonać zadania m.in. zrobić selfie na tle różnych obiektów czy wziąć udział w sztafecie. Gra wywołała niesamowite emocje – wszyscy uczestnicy walczyli dzielnie o pierwsze miejsce. Co więcej, zapoznali się z historią Leszna oraz najważniejszymi zabytkami. Po podsumowaniu gry, nasi goście uczestniczyli w warsztatach językowych przygotowanych przez nauczycieli języka angielskiego: panią Małgorzatę Bieniek, panią Joannę Klamke oraz panią Annę Perek. Uczniowie i nauczyciele z Belgii, Finlandii, Portugalii i Chorwacji mieli okazję doświadczyć lekcji języka angielskiego w naszym liceum. Po zakończeniu warsztatów goście udali się na obiad podczas którego dzielili się wrażeniami z całego dnia.

W środę goście rozpoczęli poranek od zwiedzania sali gimnastycznej, boiska oraz hali balonowej. Następnie odbył się pokaz piłkarski zaprezentowany przez klasę sportową If z wychowawcą, panem Grzegorzem Posikatą. Uczniowie oraz nauczyciele podziwiali umiejętności naszych wychowanków. Po pokazie wszyscy uczniowie z Polski i z zagranicy uczestniczyli w rozmaitych grach m.in. dwa ognie. Po intensywnym poranku, wszyscy udali się na poczęstunek do auli. Następnie zagraniczni uczniowie, jak i nauczyciele wzięli udział w lekcjach otwartych przygotowanych przez naszych nauczycieli – panią Jolantę Lorek, panią Annę Kaźmierczak, panią Mariolę Kuczyńską-Szoplik oraz pana Jacka Szczepaniaka. Wszyscy znakomicie się bawili, co więcej nauczyli się nowych rzeczy. Kolejnym punktem dnia były warsztaty dla uczniów. Tworzyli oni w grupach stronę do książki o spotkaniu Great Granny z bohaterami z Portugalii, Finlandii, Chorwacji i Belgii.

Czwartek – ostatni dzień pobytu w Lesznie – rozpoczął się warsztatami w Muzeum Okręgowym, gdzie pan Jakub Piwoński przedstawił genezę komiksu. Niektórzy uczniowie  byli zaskoczeni faktem, iż ta forma sięga czasów prehistorycznych oraz pojawia się także w średniowieczu i kolejnych epokach. Postacie, które najbardziej znamy czyli Superman, Spiderman czy Fistaszki powstały w 20 wieku, epoce właściwego rozkwitu komiksu.
Podczas zajęć młodzież  mogła wczuć się w rolę grafików, przedstawiając swoje życie w obrazkach. Może nie wszyscy mają zdolności plastyczne, ale każdy chętnie pracował z ołówkiem i kartką papieru. Po zajęciach plastycznych uczniowie wybrali się na zakupy do Galerii Leszno, by znaleźć ciekawe pamiątki z Polski dla swoich najbliższych.
Wieczorem wszyscy spotkali się  na uroczystej kolacji, podczas której serwowane były typowe polskie dania. Jednak młodzież najbardziej czekała na dyskotekę, w trakcie której wszyscy bawili się w rytm piosenek przygotowanych przez uczniów: Marcina Zygmanowskiego, 1b oraz Bartka Mulczyńskiego, 2a. Wszyscy chętnie zatańczyli Belgijkę, utworzyli pociąg tańcząc do przeboju z Polski oraz tańcząc układ zaprezentowany przez nauczyciela z Chorwacji.

W piątek zabraliśmy naszych gości do Auschwitz – Birkenau, gdzie przewodnicy w języku angielskim zapoznali zwiedzających z  miejscem zagłady ponad 1,1 mln ludzi. Wszyscy szli w milczeniu słuchając i oglądając zdjęcia byłych więźniów, stos walizek, butów, włosów i innych rzeczy osobistych zgładzonych ludzi. Zobaczyliśmy też budynek w Birkenau, gdzie mieszkały dzieci. Wycieczkę zakończyliśmy w Krakowie pokazując Zamek Królewski na Wawelu, smoka wawelskiego i Stare Miasto.

Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie z Belgii, Finlandii, Portugalii i Chorwacji byli zadowoleni ze spotkania w Polsce. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję praktycznie wykorzystać swoje umiejętności językowe rozmawiając po angielsku i nawiązując nowe znajomości.