Projekt Erasmus+ Akredytacja, Spotkanie w Niemczech, 2024

placeholder image

Od ponad 10 lat pielęgnujemy nasze kontakty ze szkołą w Kaiserslautern Hohenstaufen Gymnasium, do tej pory były to jedynie spotkania w Krzyżowej. Nadszedł jednak czas  wizyty w Niemczech dzięki realizacji programu Erasmus + Akredytacja.  To, co w poprzednich latach mogliśmy zobaczyć na prezentacjach lub usłyszeć od niemieckich kolegów, stało się rzeczywistością. Główne punkty nasze wymiany, to nauka jęyzka niemieckiego, zastosowanie zdobytej wiedzy w szkole, w konkretnych sytuacjach, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na tematy proste oraz złożone. Poznaliśmy również realia pracy w szkole niemieckiej. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli okazję do wymiany doświadczeń, pomysłów i poglądów dotyczących życia szkolnego i życia codziennego w innym kraju europejskim. Kolejnym ważnymi punktami były rozwój zrównoważony i zastosowanie technologii, jako czynnika niezbędnego we współczesnej szkole i w życiu codziennym. 

W niedzielę po przyjeździe nastąpiło powitanie grupy polskiej i wspólna kolacja w lokalnej pizzerii. 

Od poniedziałku zaczęły się pierwsze zajęcia i hospitacje w szkole. Nastąpiło zapoznanie uczniów z Polski z uczniami z Erasmus Team w szkole partnerskiej.  Omówiliśmy jeszcze raz program, dostosowaliśmy treści, rozmawialiśmy o oczekiwaniach uczestników. Nasi uczniowie otrzymali zadanie, aby do czwartku znaleźć, jak najwięcej podobieństw i różnic między naszymi systemami edukacyjnymi. Wiedzę mieli pozyskać od niemieckich kolegów i koleżanek.  

Wytłumaczyliśmy polskiej młodzieży cele, zasady zachowania, w jaki sposób najlepiej wykorzystać czas w naszej szkole partnerskiej, aby poprawić znajomość języka niemieckiego, poznać Niemcy oraz mentalność mieszkańców tego państwa, jak nawiązywać kontakty. 

W czasie pierwszego dnia hospitacji nauczyciele skupili się zastosowaniu technologii w szkole partnerskiej. Kolega Norbert Herhammer, który jest nauczycielem matematyki, fizyki i informatyki przedstawił nam nowe technologie w szkole niemieckiej. Omówiliśmy podobieństwa i różnice w naszych szkołach. W szkole niemieckiej w powszechnym użyciu są na lekcjach ipady i tablety oraz monitory zamiast tablic. Uczniowie mają jednak całkowity zakaz korzystania z  telefonów komórkowych. 

Drugim ważnym punktem było zwiedzanie stadionu piłkarskiego Fritz Walter Stadion i poznanie historii lokalnej drużyny piłkarskiej FCK – Czerwone Diabły Rote Teufel. W Kaiserslautern wszyscy są zarażeni wirusem FCK W 1998 roku zdobyli tytuł Mistrza Niemiec, a w 2006 w czasie mistrzostw odbyło się tu kilka meczy. Po stadionie oprowadzał nas były zawodnik FCK. Było to idealnie przeprowadzone odprowadzanie, byliśmy pod dużym wrażeniem ciekawych opowieści, znaleźliśmy również akcenty polskie w drużynie FCK. Przewodnik stwarzał również możliwości wypowiadania się naszej młodzieży w języku niemieckim i odegraniu konferencji prasowej w sali konferencyjnej na stadionie.

Wieczorem odbyła się wspólna obiadokolacja w mieście Kaiserslautern. Była to restauracja, w której młodzież mogła spróbować tradycyjną, lokalną kuchnię w Nadrenii Palatynacie. 

We wtorek wczesnym rankiem wyjechaliśmy na wycieczkę do Strasburga. Była to ważna lekcja edukacji proeuropejskiej, ponieważ odwiedziliśmy Parlament Europejski. Pan Norbert Herhammer wprowadził młodzież w temat, przedstawił główne zadania PE, odniósł się do wyników wyborów, w których sam był kandydatem, opowiedział o codziennej pracy parlamentarzystów. Następnie zwiedziliśmy budynek PE.

Po tym w mniejszych międzynarodowych grupach młodzież zwiedzała miasto i jego piękne zabytki. Niemieccy koledzy wcielili się w rolę  przewodników.

W czwartym dniu wymiany spędziliśmy bardzo długi dzień w szkole. Był to dzień kolejnych hospitacji dla uczniów i nauczycieli oraz dzień wymiany doświadczeń dla nauczycieli. Odbyła się wspólna praca projektowa zakończona prezentacjami i referatami, przeprowadzonymi przez uczniów polskich i niemieckich. Nasz temat to: “Jak dostosowujemy nasze miasta do przyszłości?”- porównanie Leszna i Kaiserslautern, inicjatywy zrównoważonego rozwoju w naszych miastach i szkołach. Oprócz tego zaprezentowaliśmy również nasze szkoły. Na końcu odbyła się rozmowa i planowanie wizyty w Polsce. Po ciężkim dniu odprężyliśmy się w czasie spaceru po  Ogrodzie Japońskim. 

Wieczorem – wspólna obiadokolacja.

W czwartek zaczęliśmy od zajęć w szkole. Hospitacje, obserwacja życia szkolnego. Omówiliśmy z uczniami podobieństwa i różnice w systemach edukacyjnych naszych państw. 

Uczniowie zapoznali się też z inicjatywami, jakie podejmują niemieccy koledzy, jak organizują imprezy szkolne i jakie mają kółka zainteresowań.

Nauczyciele spotkali się z dyrektorem szkoły panem Frölich w celu omówienia najważniejszych punktów naszej współpracy partnerskiej. Pan Dyrektor odniósł się również do kwestii używania technologii i digitalizacji pracy szkoły.

Następnie nauczyciele odbyli spotkania – wymiana dobrych praktyk. Z Panem Herhammerem rozmawialiśmy o tym, jak w ich gimnazjum realizuje się praktyki związane z tworzeniem i kształtowaniem ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej. W szkole odbywa się co roku dzień spotkań z miejscowymi firmami, które budują stoiska w auli szkolnej i poświęcają czas na rozmowę z młodzieżą.  Oprócz tego każdy z uczniów 10 klasy musi znaleźć sobie miejsce praktyk i odbyć krótki staż. W holu na tablicy ogłoszeń uczniowie mogą znaleźć dużo informacji na temat orientacji zawodowej. 

Nauczycielka języków obcych – pani Lisa Cappel-Herhammer  oraz języka niemieckiego Anna Kallabis przedstawiły nam metody efektywnego nauczania języków oraz ich system oceniania i motywowania uczniów do osiągania lepszych wyników. W niemieckim systemie edukacyjnym kładzie się nacisk na poruszanie kwestii zmuszających do myślenia, często krytycznego. Uczniowie otrzymują problem do rozwiązania, nad którym pracują w grupach. Grupy uzupełniają się w czasie prezentacji rozwiązań. Często organizuje się projekty międzyprzedmiotowe. W czasie obserwowanych lekcji zauważyliśmy, że uczniowie są bardziej aktywni i skłonni do rozmowy niż nasi. 

Nauczycielka języka niemieckiego opowiedziała nam o metodach pracy z dłuższymi tekstami pisanymi. Uczniowie pracują etapowo, otrzymują kolejne zadania w formie zadań domowych, zawsze są to zadania otwarte, zmuszające do myślenia i sięgania po inne źródła.

Ciekawe były dla nas kryteria oceniania prac pisemnych i ustnych. Uczniowie są na każdym etapie informowali o tym, jakie struktury i słownictwo są od nich wymagane i jakie są adekwatne na ich poziomie. 

Kolejnym punktem w tym dniu było oprowadzanie po mieście z przewodnikiem.

Po powrocie do szkoły wzięliśmy udział w zajęciach kółka zainteresowań Plotter-AG, w czasie których uczniowie wspólnie wykonali nadruk naszego projektowego logo na koszulki i mieli okazję uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące pracy tego kółka zainteresowań.

Okazuje się, że niemieccy uczniowie  są bardzo przedsiębiorczy, ponieważ wszystkie materiały potrzebne do zajęć muszą pozyskać sami. Uczą się projektowania na komputerze, wycinania ploterem i nadrukowywania na różnych materiałach. W ten sposób rozwijają kreatywność i precyzję. Uczniowie świetnie integrowali się w czasie wspólnego działania. 

Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej kolacji.

W ostatnim dniu dokonaliśmy ewaluacji. Omówiliśmy efekty naszych działań, co udało się doświadczyć, poznać, z czego poszerzyliśmy naszą wiedzę.  

Logo%20IIILO

Adres szkoły

pl. Kościuszki 5
64-100 Leszno

Kontakt

tel. 65 529 90 14
email: lo3leszno@gmail.com


© 2023 III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Lesznie

This will close in 0 seconds

Skip to content