Close

19 października 2024

LOK LESZNO w klasach mundurowych III LO w Lesznie

17 października 2024 roku na strzelnicy sportowej im. Edmunda Stachowiaka w Lesznie przy Pl. Kościuszki 5, członkowie Ligi Obrony Kraju w osobach Marka Zimnocha – v-ce prezesa Leszczyńskiego Okręgowego Związku Strzelectwa w Lesznie oraz podinspektora Krzysztofa Kubiaka z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, koordynatora klas o profilu policyjnym III Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Lesznie, przeprowadzili zajęcia z udziałem uczniów klasy IV dt. bezpiecznego posługiwania się bronią palną oraz strzelanie do celu na odległość 50 m do tarczy NT 23P/2.

Szkolne Koło LOK przy III LO w Lesznie zostało reaktywowane w 2021 roku, a w ramach swojej działalności może korzystać ze sprzętu LOK w tym broni palnej.

W trakcie prowadzonych zajęć przekazano uczniom wiedzę teoretyczną na temat zasad działania broni palnej, zjawiska odrzutu i podrzutu broni, zacięcia czy tzw.przekoszenie naboju (…) jak sobie z nimi skutecznie radzić i wykorzystać do celnego strzelania. Omówiono również zasady bezpiecznego poruszania się na strzelnicy podczas prowadzonych zajęć strzeleckich z użyciem broni palnej. W sposób praktyczny zaprezentowano i nauczono podstawowych, prawidłowychpostaw strzeleckich, zgrywania przyrządów celowniczych, ładowania magazynka,trzymania broni palnej i oddawania strzałów do wybranego celu. Przeprowadzonodwie serie strzelań, aby uczniowie mogli porównać swoje wyniki na dwóch różnych jednostkach broni palnej. Jednostki były wyposażone w mechaniczne przyrządy celownicze.

Swoje wyniki mogli na bieżąco korygować, ponieważ na każdym stanowisku byłmonitor z podglądem tarczy.

W trakcie zajęć praktycznych, każdy z uczniów oddał po 20 strzałów z broni palnejbocznego zapłonu kaliber 22 LR”. Do dyspozycji były karabinki szkolne wz. 48 – tzw „Radomka” oraz repliki amerykańskiego karabinku automatycznego model M4 CHIAPPA M FOUR 22.

Uczniowie wystrzelali prawie 600 szt. amunicji 22 LR. Na zakończenie zajęć stwierdzili, że karabin automatyczny M4 wygląda bardzo bojowo i dawał wiele frajdy ze strzelania. Natomiast praca na tzw. Radomce” była dużo trudniejsza, wymagała pełnego skupienia.

Nad bezpieczeństwem czuwali instruktorzy: podinsp. Krzysztof Kubiak – instruktor PZSS (strzelania dynamicznego, sportowego i bojowego) i Marek Zimnoch – Sędzia strzelectwa sportowego I klasy, instruktor strzelectwa sportowego i sportów obronnych LOK.

To był bardzo dobry czas dla uczniów klas policyjnych naszego III LO i pouczająca lekcja dla samych instruktorów pod kątem konieczności organizowania takich zajęć częściej dla szerszego grona uczniów.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie oraz przedstawicielom LOK.