Close

19 lutego 2020

Eramsus Finlandia

W dniach 12 – 18 stycznia grupa uczniów i nauczycieli z III Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego przebywała w Finlandii. To już czwarte spotkanie w ramach projektu Eramsus+ HERO 2.0. Leszczyńska szkoła współpracuje ze szkołami z Belgii, Chorwacji, Finlandii i Portugalii tworząc komiks dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Wizyta w fińskiej miejscowości Sonkajärvi rozpoczęła się od powitania wszystkich grup oraz zwiedzania szkoły. Co nas zaskoczyło najbardziej to fakt, że fińscy uczniowie i nauczyciele (łącznie z dyrekcją) chodzą w skarpetkach w szkole. My również otrzymaliśmy skarpety wykonane przez babcie uczniów z Finlandii. Ciekawe dla nas było zobaczyć zajęcia z gotowania (gdzie fińskie dzieci poznają kuchnie różnych krajów), spawania czy stolarstwa. Od pierwszych klas szkoły podstawowej uczniowie uczą się też prasować, szyć i organizować przyjęcia. Podobała nam się sala do nauki muzyki zaopatrzona w gitary, ukulele, organy i perkusję. W szkole znajdują się także pomieszczenia dla uczniów, gdzie mogą odpocząć lub odrobić zadanie domowe. W ramach lekcji wychowania fizycznego fińska młodzież ma zajęcia z jazdy na nartach i łyżwach oraz piłki nożnej z użyciem rakiet śnieżnych.

Każde spotkanie projektowe związane jest z pracą nad kolejnymi stronami komiksu, które dotyczą różnych aspektów życia. W Finlandii omawialiśmy kwestie gospodarcze. Grupy przedstawiły lokalnych przedsiębiorców i ich pomysły na biznes. Uczniowie wzięli udział w grze edukacyjnej NY24-CAMP, polegającej na wymyśleniu własnej firmy i produktu. Zwycięska grupa zaprezentowała koszulkę – TV T-shirt- która ma z przodu ekran i można ją dowolnie zmieniać. Nawiązując do fińskich przedsiębiorców zwiedziliśmy firmę Genelec zajmującą się produkcją głośników. Zobaczyliśmy ręczną produkcję i doświadczyliśmy jakości dźwięku w specjalnej sali z kilkoma modelami ich produktów. Dowiedzieliśmy się, że Madonna była jedną z klientek tej firmy. Spotkaliśmy z Anną Reetta Väänänen, która tworzy biżuterię według własnych projektów. Jej wystąpienie było początkiem prac projektowych podczas których wykonaliśmy biżuterię. Każda grupa musiała oprzeć swój wzór biżuterii o historię, związaną ze strachem, który pojawił się w ich życiu.

W miarę upływu czasu i realizacji kolejnych zadań, przybywało nowych inspiracji do tworzenia stron komiksu. Nasza główna bohaterka Great Granny wykorzystała pomysły młodzieży i przedsiębiorców w swoich przygodach. Ostatnie spotkanie odbędzie się w kwietniu, w Belgii, gdzie ujrzymy rezultat wspólnej pracy w ramach Erasmus+.

Ostatni wieczór wizyty w Finlandii spędziliśmy na meczu hokejowym lokalnej drużyny IPK przeciwko Peliitat. Mimo przegranej  IPK, mecz był niezwykle zacięty, a wielu z nas po raz pierwszy zetknęło się z hokejem na żywo.

Pobyt w Finlandii zapamiętamy jako niezwykle intensywny czas pracy ale również integracji międzynarodowej, szlifowania umiejętności językowych, poznawania nowych zwyczajów, smaków i zabawy na śniegu😊.

Główną koordynatorką projektu Eramsus+ w III LO w Lesznie jest p. Małgorzata Bieniek, nauczycielka j.angielskiego.