Close

26 listopada 2015

Debata społeczna „Dopalacze niszczą życie”

Debata społeczna „Dopalacze niszczą życie” odbyła się w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. Piątkowe spotkanie, koordynowane przez Martę Zamośną przy wsparciu Urzędu Miasta Leszna zgromadziło wielu uczniów leszczyńskich szkół. W debacie wzięli udział zaproszeni goście: Piotr Adamiak – specjalista terapii uzależnień, Dyrektor Ośrodka Monar dla Dzieci i Młodzieży Uzależnionej w Ozorkowie, Sędzia Sądu Rejonowego Paweł Kysiak z III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Lesznie, kom. Marzena Kasińska – specjalista Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, Agnieszka Podfigurna – kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie oraz specjalista ds. uzależnień dzieci i młodzieży Martyn Jakubowski. Jak podkreśla Zamośna ,bez wsparcia współorganizatorów: Biura ds. Uzależnień urzędu Miasta Leszna oraz Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, to przedsięwzięcie nigdy nie doszłoby do skutku.

Młodzi ludzie zadawali nurtujące ich pytania dotyczące szkodliwości środków odurzających, takich jak dopalacze, marihuana czy amfetamina. Eksperci często podkreślali, że zażywanie substancji z nieznanego źródła może doprowadzić do problemów zdrowotnych, społecznych, a nawet prawnych.

Miłym zaskoczeniem dla zebranych okazała się prezentacja filmów przygotowanych przez młodzież z ostrowskiej grupy PaT oraz uczniów leszczyńskiej trójki. Kierując się opiniami młodzieży i zapowiedziami organizatorów można spodziewać się kolejnych tego typu przedsięwzięć.