Close

11 listopada 2020

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada wiąże się wydarzeniem, które miało wielki wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym dniu, w roku 1918 Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu dowództwo nad tworzącą się polską armią. Jednocześnie Piłsudski przyjął propozycję Rady, by utworzyć rząd narodowy, skupiając w ten sposób całą władzę w swoich rękach.
Tego samego dnia pod Compiegne delegacja niemiecka podpisała warunki zawieszenia broni. Tym samym ustały działania zbrojne I wojny światowej. Nowe granice europejskich państw miały zostać ustalone na kongresie w Wersalu pod Paryżem.
Ze względu na te wydarzenia 11 listopada 1918 roku uważa się za datę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.
Polecamy dwa filmy Niepodległość tych wydarzeniach.
Film „Niepodległość” powstał z materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które nie były dotychczas publikowane. Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej zostały one odrestaurowane i pokolorowane (1:26’)
Film „Przystanek niepodległość” pokazuje najważniejsze działania zbrojne, wysiłki dyplomatyczne i organizacyjne, które doprowadziły do odbudowy państwa polskiego w listopadzie 1918 roku (15’27”)